top of page

10 ZLATNIH PRAVILA SUNČANJA U SOLARIJUMU

Malo je poznato da je solarijum stvoren kao medicinski aparat. Postizanje tamnog tena u solarijumu je samo nuspojava. Osnovno kod solarijuma je da, kao i sunce, pomaze koži da aktivira vitamin D. Stvaranje ovog vitamina je reakcija koze na "napad" UV zračenja. Osim toga, UV zračenje (kako u solarijumu tako i na suncu) ubija veliki broj bakterija, pa i virusa, tako da je preporučljivo izložiti se UV zraćenju onda kada imamo prehladu. Gorepomenuti vitamin D ima značajnu ulogu u funkcionisanju kostiju i hrskavice, tako da je osobama koje pate od osteoporoze preporučljivo da posećuju solarijum. Da spomenemo i  psorijazu, za koju se pretpostavlja da je kožno oboljenje izazvano delovanjem ne nervni sistem a ne direktno na kožu. Na zapadu se kao neka vrsta bolesti klasifikuje jos i "zimska malodušnost" za čije se "lečenje" takođe preporučuje solarijum.
 
Priče o štetnosti solarijuma su kao i priče o vinu. Ako popiješ jednu čašu vina dnevno, tvoje opšte stanje će se popraviti. Ako popiješ pet litara dnevno, umrečeš od ciroze jetre. Slično je i sa solarijumima. Ispravan način polaska u solarijum i održavanje boje je preduslov za zdravlje i očuvanost kože. Svako od nas ima određenu količinu pigmenta u koži koja mu dozvoljava da pocrni do neke granice. Svako ko pokuša da postigne tamniji ten od onog koji njegova koža moze prirodno da postigne, čini grešku.

Kreme koje se koriste pre sunčanja u solarijumu, MORAJU BITI NAMENJENE ISKLJUčIVO ZA SOLARIJUM. Nipošto se ne smeju koristiti bilo koji preparati koji se koriste pri sunčanju na normalnom suncu. Razlog nije povečanje prodaje kreme već je razlog to sto se prosečna vrednost snage UVA+UVB zračenja u solarijumima kreče od 15 mW/cm2 pa do 40mW/cm2. Ovo je isto sto i INDEX UV zračenja, čije izveštaje čujete u letnjim mesecima. Iz ovoga možemo da vidimo da je totalna glupost informacija da je zračenje u solarijumu 20 puta jače od sunca. Kreme namenje za solarijum su takvog sastava da mogu da podnesu zračenje i zaštite kožu mnogo efikasnije od običnih krema.
 

 

  1. Pre tretmana sunčanja morate odrediti svoj tip kože. Vlasnik salona vam određuje dužinu sunčanja shodno tipu lampi koje su instalirane u solarijumu.

  2. Osobama ispod 18 godina starosti i onima sa tipom kože 1 nije preporučljivo sunčanje u solarijumu.

  3. Ako imate bilo kakvih problema sa kožom obratite se svom lekaru za savet da li smete da se sunčate u solarijumu. Ako imate problema da aknama ili psorijazom sunčanje u solarijumu može dati pozitivne efekte.

  4. Ako vam je koža alergicna na UV zračenje preporučujemo pažljivo i postepeno sunčanje. Posle prvog sunčanja uvek napravite 1 dan pauze, pa potom nastavite sa svakodnevnim tretmanima. Uvek skratite vreme sunčanja u početnim fazama, pa ga produžujte postepeno. Momentalno prekinite tretman ako koža u toku sunčanja počinje da vas zateže i pecka. Ako se ovo ponovi u sledećem tretmanu, nemojte nastaviti sa programom sunčanja i obratite se Vašem lekaru.

  5. Uklonite sa kože sve kozmetičke preparate, šminku i nakit nekoliko sati pre upotrebe solarijuma.

  6. Neki medikamenti mogu biti kontraindikovani na UV zračenje. Pročitajte upustvo lekova koje uzimate ili pitajte svog lekara za savet. Osobe pod dejstvom droga i alhohola ne smeju koristiti solarijum.

  7. Kada se sunčate obavezno stavite zaštitne UV naočare, jer UV zračenje može ozbiljno da ošteti očnu mrežnjaču.

  8. Sunčajte se samo jednom dnevno. Nemojte se u jednom danu sunčati i u solarijumu i na suncu. Godišnje se sunčajte u solarijumu i na suncu najviše od 50-60 puta. Napravite pauzu sunčanja najmanje 4 nedelje godišnje.

  9. Specijalizovana sredstva za sunčanje u solarijumima mogu skratiti program sunčanja i obezbeđuju sigurno sunčanje. Istuširajte se posle tretmana i koristite balzame namenjene za posle sunčanja u solarijumu.

  10. Ako primetite neke negativne promene na koži posle sunčanja obavezno konsultujte svog lekara.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

bottom of page